+48 733 811 840

biuro@itncons.pl

Zmiana czy rewolucja? – przyszłość rynku usług rozwojowych

2019-10-16

„Rynek usług edukacyjnych, podobnie jak rozwój, to ciągła zmiana i jedyna pewna rzecz w przyrodzie” – to główny wniosek płynący z konferencji poświęconej rynkowi usług edukacyjnych i rozwojowych w Polsce. W poniedziałek 7 października br. ok. 200 przedstawicieli branży szkoleniowo-doradczej, na zaproszenie Polskiej Agencji Przedsiębiorczości, spotkało się w Warszawie by porozmawiać na temat zmian w podejściu do przekazywania i sprzedaży wiedzy w obliczu zmian na rynku pracy.

Konferencja „Rynek usług edukacyjnych w Polsce – zmiana w podejściu do sprzedaży wiedzy” przeznaczona została przede wszystkim dla przedstawicieli firm szkoleniowych i doradczych oraz trenerów, coachów i mentorów. Podczas wydarzenia przedstawiciele PARP - Adam Banaszak, wiceprezes Agencji i Aleksandra Berg-Koza, Kierownik Sekcji Obsługi Klienta Bazy Usług Rozwojowych, oraz Piotr Piasecki, ekspert zarządzania i przywództwa w Polskiej Izbie Firm Szkoleniowych opowiadali m.in. o Bazie Usług Rozwojowych, a także o tym jak wygląda obecnie rynek usług rozwojowych oraz w jakim kierunku będzie zmierzał w przyszłości.

Ponadto Joanna Cieślak-Ospalska, trener i konsultant ds. public relations i marketingu internetowego podzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą o tym jak zbudować wyróżniającą się markę osobistą, a Krzysztof Prystupa – trener, mentor, właściciel firmy szkoleniowej – przybliżył trendy na rynku usług rozwojowych i doradzał, jak sprzedawać usługi rozwojowe. Uczestnicy mieli również okazję poznać tajniki storytellingu – Sylwia Dębowska-Lenart, właścicielka agencji interaktywnej opowiadała o tym jak tworzyć historie, które sprzedają.

Wydarzenie było także doskonałą okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz poglądów na temat kierunków rozwoju branży szkoleniowej w Polsce Dlatego też podczas ostatniej części dyskusyjno-warsztatowej przedstawiciele firm szkoleniowych i doradczych, a także trenerzy, coachowie i mentorzy mieli za zadanie odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące branży oraz podsumowujące wydarzenie.

Pierwsze pytanie o kierunki rozwoju firm szkoleniowych i rynku usług edukacyjnych, wywołało niemałą dyskusję wśród uczestników konferencji. Ostatecznie stwierdzili jednak zgodnie, iż najważniejsza jest indywidualizacja, czyli dopasowanie szkoleń do potrzeb klienta (w ITN Consulting działamy tak od zawsze, więc nie było to dla nas zaskoczeniem J). Ponadto należy odejść od szkoleń ex catedra i podążać w kierunku zmierzającym do tworzenia bardziej przestrzeni do nauki niż samego nauczania. Firmy szkoleniowe powinny również działać w duchu cyfryzacji oraz z nastawieniem do osiągania coraz lepszych efektów.

Drugie pytanie dotyczyło najlepszych praktyk i doświadczeń rynku szkoleniowego. W tym przypadku uznano, że firmy szkoleniowe powinny przede wszystkim dbać o bezpośredni kontakt z klientem, nierzadko bezpłatnie dzieląc się z nim swoją wiedzą. Dodatkowo kształcenie powinny rozwijać się o takie formy jak storytelling, grywalizacja czy design thinking, a to wszystko opierać powinno się na powszechnie otaczającej nas już cyfryzacji.

Ostatnie pytanie odnosiło się do tego jakie kompetencje należy rozwijać w firmach szkoleniowych. Tutaj uczestnicy najczęściej podawali takie odpowiedzi jak: empatia, otwartość oraz słuchanie. Ponadto wskazywali również na konieczność ciągłego kształcenia się właścicieli firm oraz budowania zespołu w oparciu o istniejące narzędzia.

Myślę, że wszystkie wynikające z dyskusji kierunki rozwoju branży szkoleniowo-doradczej, a także rozwoju firm szkoleniowych są jak najbardziej słuszne i należy nimi podążać. Wszyscy zgodnie powinniśmy dążyć do tego, aby zapewnić uczestnikom naszych szkoleń jak najwyższą jakość kształcenia, podaną w nowoczesnej formie zgodnej z obecnie panującymi trendami.

Wykorzystane w relacji zdjęcia pochodzą ze oficjalnej strony PARP - www.parp.pl

 

 

Wróć

pozyskiwanie

dotacji
unijnych

ITN CONSULTING

Zadaj pytanie OFERTOWE
biuro@itncons.pl

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.