+48 733 811 840

biuro@itncons.pl

Szkolenie stacjonarne czy online? Jaki kurs wybrać dla Twoich pracowników?

2020-05-21

Każda firma – niezależnie od profilu działalności – pracownikami stoi. Bez nich trudno generować jakiekolwiek zyski. Ogólnie rzecz biorąc zasada jest banalnie prosta: im lepsza kadra, tym większe szanse na powodzenie. Dlatego też każdy pracodawca zatrudniający pracowników powinien dbać o ich rozwój. Szkolenia są po to, by dostarczać nowych wiadomości oraz rozwijać konkretne umiejętności czy cechy. Warto przy tym też zaznaczyć, że w wielu zawodach ciągłe doszkalanie jest nie tylko dodatkiem, ale i koniecznością, wynikającą ze specyfiki pracy. 

Jeśli szkolenie to stacjonarne czy online?

Planując warsztaty lub szkolenie pod uwagę należy wziąć przede wszystkim potrzeby pracowników (jakie kompetencje i umiejętności warto wśród nich rozwijać), ilość osób, specyfikę tematu oraz budżet. Nie bez znaczenia jest również forma szkolenia. Od początku panującej pandemii COVID-19 coraz więcej pracodawców staje przed dylematem czy zamiast szkolenia stacjonarnego właściwie byłoby wybrać szkolenie online, tak by nie narażać bezpieczeństwa pracowników. Odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta, ani jednoznaczna, dlatego też postanowiliśmy porównać obie formy szkolenia, aby choć trochę ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Szkolenia stacjonarne – wady i zalety

To szkolenia odbywające się najczęściej w siedzibie firmy lub w innych wyznaczonych punktach. Grupa uczestników może wówczas pod okiem instruktora lub trenera zdobywać nową wiedzę i umiejętności w wybranej dziedzinie. Szkolenia stacjonarne mogą odbywać się jako kursy jednodniowe lub kilkudniowe w zależności od zakresu poruszanego tematu.

Do niewątpliwych zalet szkoleń stacjonarnych należą:

  • Możliwość bezpośredniego kontaktu z trenerem/instruktorem, który na bieżąco objaśnia poszczególne zagadnienia.
  • Możliwość zdobywania wiedzy w sposób aktywny oraz zadawania pytań - co powoduje, że pracownicy wynoszą z zajęć jeszcze więcej.
  • Integracja zespołu - w trakcie zajęć dokonuje się naturalna integracja uczestników takiego kursu, a w tym wypadku zespołu – Twoich pracowników. Wspólne konwersacje i ćwiczenia budują pozytywne relacje i więzi.

Mimo że szkolenia stacjonarne cieszą się dużą popularnością, nie można zapomnieć o ich wadach. Minusem szkoleń stacjonarnych jest głównie ich konieczność osobistego stawiennictwa – co może przyczynić się do dezorganizacji pracy lub konieczności wygospodarowania czasu prywatnego na dojazd na szkolenie. Ponadto konieczne jest dostosowanie przestrzeni szkoleniowej do obowiązujących norm (dezynfekcja, zachowanie wymaganych odstępów, itp.). 

Szkolenie online – wady i zalety

Ze względu na zaistniałą sytuację szkolenia internetowe cieszą się obecnie dużym powodzeniem – wystarczy tylko dostęp do sieci i odpowiedni sprzęt, aby z nich skorzystać. Szkolenie online ma ten plus, że daje dużą swobodę. Do jego głównych zalet należy zaliczyć:

  • Elastyczność – pracownik może korzystać ze szkolenia z dowolnego miejsca.
  • Brak konieczności dojazdu na szkolenie – co powoduje oszczędność czasu, jak i ograniczenie kosztów.

Minusem jest fakt, iż w przypadku słabego łącza internetowego, jakość obrazu i dźwięku jest niska, następują opóźnienia w transmisji, a w najgorszym wypadku uczestnik nie ma możliwości połączenia się z programem i dołączenia do szkolenia. Warunkiem udziału w szkoleniu online jest również posiadanie komputera z kamerą internetową
i mikrofonem.

Ponadto, jeśli pracodawca chce, aby szkolenie zostało nagrane celem późniejszego wykorzystania wszyscy pracownicy muszą wyrazić zgodę na przetwarzanie wizerunku. Wycofanie takiej zgodny nawet przez jednego pracownika (który ma do tego pełne prawo) automatycznie sprawia, iż nagrane szkolenie online nie może być dalej rozpowszechniane.

Offline vs Online

Szkolenia online wprowadziły rewolucję w procesie dydaktycznym. Trudno oprzeć się wrażeniu, że tak jak i inne dziedziny życia edukacja jest skazana na wykorzystywanie nowoczesnych środków przekazu. Istnieje wiele czynników przemawiających za szkoleniami online, jednak naszym zdaniem nigdy nie dadzą one tyle korzyści pracodawcy i pracownikom co tradycyjne szkolenia stacjonarne. Dlatego też zachęcamy, aby nawet w czasach pandemii COVID-19 rozważyć organizację szkolenia stacjonarnego dla mniejszych grup pracowników, lub odczekać trochę i przeprowadzić szkolenie, gdy tylko zagrożenie koronawirusem się zmniejszy. Po tak długim okresie kwarantanny szkolenie stacjonarne będzie miało podwójną wartość choćby ze względu na możliwość ponownej integracji pracowników, którzy w ostatnim miesiącu widzieli swoich kolegów z pracy tylko na ekranie swoich laptopów.

Pamiętaj jednak o tym, ż niezależnie od tego jaką metodę szkolenia swoich pracowników wybierzesz, ważny jest przecież efekt końcowy – zdobyta wiedza, a najważniejszy w kształceniu – pozostaje wciąż człowiek. To od niego nadal zależy czy potrafi właściwie skorzystać z oferowanych mu możliwości.

 

 

Interesuje Cię dobro Twojej firmy i Twoich pracowników? Chcesz wybrać odpowiednie szkolenie, które podniesie wiedzę i kwalifikacje Twoich pracowników, oraz zwiększy konkurencyjność Twojej firmy? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś! ➡➡ https://www.itncons.pl/oferta-szkolenia

Wróć

pozyskiwanie

dotacji
unijnych

ITN CONSULTING

Zadaj pytanie OFERTOWE
biuro@itncons.pl

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.