+48 733 811 840

biuro@itncons.pl

Dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników?

2020-05-09

Sukces przedsiębiorstwa, firmy, organizacji składa się z wielu różnych elementów. Podobnie wizerunek skutecznego i dobrego kierownika, managera, szefa jest uwarunkowany wieloma różnymi czynnikami. U źródła tych pojęć leży między innymi rozwój pracownika. Dlaczego stanowi on klucz do sukcesu? Poznaj cztery powody, które dowodzą konieczności uczestnictwa pracownika w szkoleniach.

Skąd ta niechęć do szkoleń pracowniczych?

Według badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości aż 56,7% polskich przedsiębiorców bagatelizuje znaczenie szkoleń pracowniczych i w ogóle nie rozważa możliwości wysłania swoich podwładnych na kurs podnoszący kwalifikacje lub kompetencje. Ankietowani wskazali, że w szkoleniu pracowników widzą przede wszystkim same koszty - raz, że muszą zapłacić za szkolenie, a dwa, że może dojść do sytuacji, gdy będą musieli szukać nowego pracownika. Ponadto w ich ocenie czas poświęcony na szkolenie to zmarnowany czas pracy. Niestety takie myślenie jest często zgubne, ponieważ już na starcie nastawia negatywnie pracodawcę do pracownika, który pragnie się rozwijać, a w ich relacje wkrada się brak zaufania. Takie podejście zniechęca pracownika i przyspiesza decyzję o ewentualnym odejściu z firmy.

Szkolenie to same korzyści!

Dobrze wyszkolona i zaangażowana w swoją pracę kadra to największy potencjał firmy. Inwestycja w rozwój pracownika może przełożyć się na korzyści zarówno dla niego samego, jak i dla przedsiębiorstwa. W czasach dużej konkurencyjności warunkiem utrzymania się na rynku jest posiadanie dobrze wyszkolonego personelu, który będzie w stanie sprostać przyszłym wymaganiom. Szkolenia pomagają m. in. w ukierunkowaniu wszystkich działań kadry wewnątrz struktury organizacji na rozwijanie pozytywnych procesów z punktu widzenia efektywności.

Szkolenia oprócz korzyści związanych z podnoszeniem kwalifikacji lub kompetencji wpływają także na postawy pracowników, na ich podejście do wykonywanych obowiązków czy poczucie przydatności. Pracownik po dobrze poprowadzonym szkoleniu na pewno będzie dalej od wypalenia zawodowego, niż ten wykonujący swoje obowiązki bez poczucia tego, że jest doceniany. Co więcej, szkolenia wpływają pozytywnie na motywację. Nowa wiedza, którą można zdobyć na szkoleniach może być dobrą okazją do wymiany doświadczeń z kolegami w pracy, konfrontacji z realiami rynku czy testowania na nowych rzeczach.

Szkolenia się po prostu opłacają

Samą tezę mogą już potwierdzać powyżej przytoczone argumenty, jeżeli jednak to nadal nie przekonuje Was do wprowadzenia takiego rozwiązania, warto poznać 4 uniwersalne dowody, które odpowiedzą na pytanie wielu przedsiębiorców: „po co ja mam w ogóle szkolić moich pracowników?”:

1. Usprawnienie dotychczasowej pracy

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto inwestować w pracowników to przede wszystkim wzrost efektywności wykonywanej pracy. Nowe umiejętności, kompetencje i wiedzę pracownik wykorzystuje w codziennym funkcjonowaniu w firmie. Dzięki dobrze dopasowanym szkoleniom pracownicy uczą się efektywniejszych metod działania, a przedsiębiorca obserwuje znaczny wzrost wydajności ich pracy. Udział w szkoleniach pozwala poszerzyć wiedzę, zdobyć nowe umiejętności, co przekłada się na poczucie pewności siebie w sytuacji zawodowej. Im więcej pracownik wie, tym łatwiej się mu pracuje. Ma mniejsze problemy z decyzyjnością, jest bardziej otwarty na innych, chętniej przychodzi do pracy. Ponadto dobrze wyszkolony pracownik jest bardziej samodzielny i nie wymaga kontroli ze strony przełożonego.

2. Mniejsza rotacja pracowników

Wymiana, zwalnianie i zatrudnianie nowych pracowników to nie lada wyzwanie dla kadrowców. Fluktuacja może stać się problem dla przedsiębiorstwa wtedy, kiedy zaczyna obejmować swoim zasięgiem znaczną część personelu. Ludzie nie rezygnują z pracy wyłącznie z powodów finansowych, ale często dlatego, że pracodawca nie zapewnia im możliwości rozwoju. Zwłaszcza dla ludzi młodych rozwój zawodowy i udział w szkoleniach mających na celu podnieść kwalifikacje jest niebywale ważny. Perspektywa dalszego rozwoju w firmie jest dzisiaj również jednym z najważniejszych elementów branych pod uwagę przez pracowników podczas wyboru pracodawcy. Szkolenia są jedną z tych rzeczy, które na pewno wpłyną na decyzję o pozostaniu na obecnym stanowisku przez pracownika w momencie otrzymania oferty od konkurencji.

3. Poprawa wyników firmy

Wiedza i umiejętności pracowników zdecydowanie przekładają się na sytuację firmy. Po prostu - lepiej znający swoją pracę ludzie będą wydajniej pracować. Co więcej, wyższe umiejętności przekładają się także na mniejszą ilość błędów popełnionych z niewiedzy, a także pomaga budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa zatrudniającego specjalistów. Korzyści płynące ze szkoleń wywierają też wpływ na funkcjonowanie firmy na rynku, w jej otoczeniu społecznym. Poprzez podniesienie kwalifikacji i kompetencji pracowników firma może polepszyć/zmienić swój wizerunek, a także zwiększyć swoją wartość oraz konkurencyjność. Jest to niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, kiedy stan wiedzy praktycznie w każdej dziedzinie biznesu zmienia się w błyskawicznym tempie i niełatwo być liderem. Ponadto dzięki szkoleniom można wprowadzić w firmie kompetencje/kwaliifikacje, które umożliwią dopasowanie się do aktualnej sytuacji, np. przebranżowienie

4. Poprawa komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa.

Na koniec warto zwrócić też uwagę na fakt, że szkolenia mogą pozytywnie wpływać na atmosferę w firmie. Inwestowanie w pracowników zwiększa ich przywiązanie do przedsiębiorstwa oraz może być traktowane jako wyróżnienie. Warto też dodać, że stworzenie firmowego planu szkoleń i kursów może długofalowo rozwiązywać problemy związane ze zmianami kadrowymi. Ponadto szkolenia wpływają również korzystnie na poprawę efektywności komunikacji interpersonalnej w firmie. Doszkalanie pracowników zarówno z zakresu kompetencji miękkich, jak i twardych daje możliwości do lepszego poznania się i nawiązania bliższych relacji. Wyjazdy szkoleniowe, wspólne konferencje pełnią funkcję integracyjną pracowników konkretnego działu lub nawet całej firmy. Dzięki wspólnym szkolenia zmniejsza się ryzyko powstawania konfliktów, co przekłada się na lepszą atmosferę w pracy.

 

Powyższa lista nie zamyka oczywiście wszystkich powodów mówiących o zwrocie kosztów poniesionych na szkolenia. To po prostu się opłaca. Oczywiście samo inwestowanie w rozwój pracowników nie jest najważniejsze, liczy się przede wszystkim jakość podejmowanych przedsięwzięć, niemniej jednak bez inwestycji w rozwój ludzi nie będziemy równie skuteczni.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany organizacją szkolenia w swojej firmie z dofinansowaniem nawet do 80% - skontaktuj się z nami już dziś! 

tel. +48 733 811 840  
e-mail: biuro@itncons.pl

Wróć

pozyskiwanie

dotacji
unijnych

ITN CONSULTING

Zadaj pytanie OFERTOWE
biuro@itncons.pl

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.